Eğitimler

Uluslararası Antrenör ve Uluslararası (FİTA) Hakemi olan kurucumuz  Macide Erdener  Okçuluk sporuna başladığı ve hatta Milli Takım sporcusu olduğu yıllarda bir Antrenörü olmadan büyük bir özveri ile bu sporu yaptığı için, senelerce düşlediği eğitim programını da yüksek bir  standartta hazırlamıştır.

Okçuluk sporunun kas güçünden daha çok beyin ile yapılan bir spor olduğunu bilinci ve deneyimiyle, Milli Takım sporcusu iken cevaplarını kendi çabaları ile bulmaya çalıştığı soruların ışığında, okçuluk sporuna farklı görevlerde vakfettiği zaman ve emek ile eğitimlerimizi kapsamlı bir yapıda  geliştirmiştir.

Çankaya Okçuluk’ta eğitim programlarımız üç temel aşamadan oluşup, sporcularımızın bireysel gelişimleri göz önünde bulundurularak, temel eğitimleri sonrasında bireysel eğitimleri çalışmalarının her aşamasında Macide Hoca ve diğer antrenörlerimizin yakın takibinde sürmektedir.

 1-     Çankaya Okçuluk Temel Eğitim Programı:

     a.    Atış alanlarında okçuların izlenmesi:

Ok atmak isteyen kişi bir program dahilinde kapalı veya açık atış sahasına alınarak ok atanları izlemesi istenir. Yaklaşık yarım saat süren bu aşamada Antrenör sporcuların yaptıkları hareketleri izah eder. Atışın safhalarını, saha düzenini yerinde gösterir.   Sınıfta nelerin öğretileceğini izah eder.

     b.    Teorik eğitim:

Atış alanında ilk basamak eğitimi alan kişiler hafta içi veya hafta sonunda kendilerine uygun olan bir saatte, bir program dahilinde Eğitim Binası içindeki sınıfta bu eğitime alınırlar. Bu aşamada okçuluk malzemelerinin tanıtımı, güvenlik kuralları, saha düzeni ve tek bir oku atmak için yapılacak hareketler anlatılır.

     c.    Pratik eğitim:

Sporcuların anlatılanları yaparak öğrenmesi sağlanır.

2. Çankaya Okçuluk İleri Düzey Eğitim Programı:

Bu program, temel düzey eğitimi tamamlayan ve çalışmalarına ciddiyet ile devam eden sporcularımızın, Milli Takım sporcusu olarak yetişebilmeleri için gerekli olan teknik ve mental donanıma erişmeleri için Macide Hoca ile küçük gruplar halinde yürüttükleri ileri düzey okçuluk uygulama eğitimlerini kapsar.